SM-GULD IGEN!Gottsundaskolan bäst i Sverige, igen!
SM-guld igen

Gottsundaskolans killar är bäst i Sverige på fotboll. Finalspelet avgjordes i Göteborg under onsdagen. Efter en dramatisk match mot Änglagårdsskolan som slutade oavgjort (förlust på straffar) så var det upplagt för en avgörande match mot Engelbrektsskolan från Örebro. I den sista matchen visade killarna från Gottsundaskolan direkt vilket lag som förtjänade pokalen mest och vann till slut med betryggande 7-3. Det är med stor stolthet vi kan gratulera alla deltagande killar till SM-guldet!

Ett stort tack och grattis riktas självklart också till Alexander och Henrik som coachat laget under turneringen samt inte minst Björn och Ola som under fyra år tränat de här killarna.

Se även artiklar på unt.se och på svt.se

Stolta Gottsundaskolan

19 maj 2016